panelarrow

Inspektor BHP

Praca w BHP

Inspektor BHP zawód nowej ery

Bezpieczeństwo i higiena w pracy, czyli zawód nowej ery

| 0 comments

Jeszcze kilkanaście lat temu, temat dotyczący przestrzegania zasad bhp w zakładach pracy był obcy wielu przedsiębiorcom. Potrzebnych było kilka nieszczęśliwych wypadków, aby zauważono skalę problemu. W związku z tym powstał też jeden ze stosunkowo nowych zawodów, czyli inspektor bhp.

Pracownicy na pierwszym miejscu

Jak to dobrze, że zarządzający i właściciele firm, a zwłaszcza olbrzymich zakładów produkcyjnych, zdali sobie sprawę z tego, że należy chronić i dbać o zdrowie i życie zatrudnianych osób. Dzięki temu są oni bardziej bezpieczni, a co za tym idzie zdecydowanie bardziej efektywni. Wykonywane przez nich codzienne obowiązki już nie napawają ich strachem, bo wiedzą, że jest ktoś, kto czuwa, by nie stało im się nic złego. A tym kimś jest właśnie inspektor bhp. Poza zapewnieniem komfortu pracy, osoba ta dba również o jej higienę. W praktyce oznacza to m.in. czuwanie nad niezbędną ilością w przerwach od wykonywanej pracy. Dotyczy to także osób, które wykonują swoje obowiązki służbowe w systemie dwu lub nawet trzyzmianowym.

Inspektor bhp zajmuje się także współtworzeniem dokumentacji firmowej, która jasno i precyzyjnie określa zasady bezpiecznej pracy w konkretnym przedsiębiorstwie. Ponadto czuwa także nad sprawnym funkcjonowaniem maszyn i urządzeń, z którymi na co dzień pracują zatrudnieni etatowcy. W jego gestii jest także wdrażanie w firmie przepisów przeciwpożarowych.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.